Po búrlivom novembri si komodity dávajú pauzu na oddych

• Ceny ropy sa prepadli na nové päťročné minimum.

• Priemyselné kovy zažili prudký pokles v dôsledku slabých dát z čínskej a európskej ekonomiky.

• Výsledky týždenného sčítania ropných plošín v USA by mohli naznačiť pokles v ropnej produkcii.

Ceny komodít klesli na päťročné minimum. Producenti väčšiny surovín tak počas uplynulého mesiaca nemali žiadny veľký dôvod k radosti (obzvlášť v poslednom týždni). Najvýznamnejšou udalosťou bolo zrýchlené tempo výpredajov v energetickom sektore v reakcii na zasadnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktoré prebehlo minulý týždeň.

Neochota kartelu obmedziť svoju ropnú produkciu (čím dal kartel jasne najavo, že na trhu bojuje o udržanie svojho podielu proti ostatným výrobcom, ktorí stoja mimo organizáciu OPEC) bola pre trh poslednou kvapkou a viedla k tomu, že sa ceny ropy prepadli na nové päťročné minimum . Mesačný prepad takýchto rozmerov zažila severmorská ropa Brent zatiaľ iba štyrikrát od roku 1988.

Priemyselné kovy boli v poradí druhým sektorom, ktorému sa najmenej darilo. Prudký pokles u energetického sektora a dáta z priemyselného sektora v Číne a Európe, ktoré boli slabšie, než sa pôvodne očakávalo, zahnali meď do defenzívy. Piatkové prelomenie hranice kľúčovej pomoci viedlo k tomu, že sa cena medi prepadla na najnižšiu hladinu za posledné štyri roky. Cena sa stabilizovala až s poklesom dolára. To, že došlo k prelomeniu tejto hranice však znamená, že než sa znovu podarí nájsť novú hladinu podpory, rastie riziko ďalších strát.

obr1-2014-12-07-1

Vzácne kovy majú konečne za sebou švajčiarske referendum o zlate. Jasné "Nie", ktoré v referende zaznelo, vyvolalo spočiatku výpredaje, čo viedlo k tomu, že cena striebra klesla na päťročné minimum. Predávajúci však boli nútení pokrývať svoje krátke pozície vzhľadom k tomu, že slabší dolár a známky rastúceho dopytu po fyzickom zlate zo strany Ázie viedli u oboch kovov k výraznému vytlačeniu investorov špekulujúcich na pokles (short squeeze).

To pocítilo opäť najmä striebro, kde nízka likvidita spôsobila, že pondelkové cenové rozmedzie tohto kovu bolo viac ako 13%. Je možné, že vzácne kovy budú mať ťažkosti aj naďalej, keďže sa pozornosť trhu znovu obracia k rozdielnym prístupom americkej centrálnej banky Fed a ostatných centrálnych bánk a rovnako k pokračujúcemu tlaku na infláciu, ktorý je spôsobený nízkymi cenami komodít.

Je tu december a s ním aj zvyšujúca sa pravdepodobnosť, že nižšia likvidita na trhu povedie k väčšej volatilite. Investori čoraz viac volia defenzívny štýl obchodovania, kedy sa snažia chrániť svoje zisky a kedy sú v porovnaní s inými obdobiami v roku menej ochotní znášať straty.

Výrazné oživenie u zlata a striebra, ku ktorému došlo v pondelok, tento postoj dobre ilustruje. Je možné, že komodity, u ktorých zaznamenávame extrémne pozície, či už v akomkoľvek smere, by mohli byť zo strany investorov svedkami obchodných protiťahov.

obr2

Najväčšia pozornosť na komoditných trhoch aj naďalej priťahuje energetický sektor a jeho pokračujúce cenové prepady. Minulý štvrtok došiel kartel OPEC k prekvapivému rozhodnutiu, že svoju ropnú produkciu nemieni nijako obmedziť. Na to ceny ropy zareagovali prudkým prepadom. Boj o podiel na prezásobenom ropnom trhu tak ďalej pokračuje.

Po búrlivom novembri, kedy sme boli svedkami najväčších mesačných strát za posledných takmer šesť rokov, začal trh december obdobne slabým obchodovaním. Ceny ropných futures sa prepadli na nové päťročné minimum. Až potom našli podporu vďaka stavu prepredanosti na trhu a oslabujúcemu doláru.

Dlhotrvajúce obdobie nízkych cien energií by malo počas najbližších šiestich až deviatich mesiacov mať pozitívny vplyv na svetovú ekonomiku. Presun výrazného objemu financií od producentov smerom k spotrebiteľom totiž zvyšuje dôveru spotrebiteľov a znižuje vstupné náklady u výrobcov.

Najväčší zisk z tohto stavu budú zrejme mať tí najväčší spotrebitelia (ako napr. USA, Čína a India), zatiaľ čo stratoví budú producenti ako Rusko a Venezuela, u ktorých malý objem investícií a nedostatočná hospodárska diverzifikácia povedú k tomu, že tieto krajiny bolestne pocíti prudký pokles štátnych príjmov.

Americká produkcia ropy z bridlíc:

Kartel OPEC dal svetu jasne najavo, že pre to, aby vyvinul tlak na ostatných výrobcov (najmä amerických producentov ropy z bridlíc), je ochotný znášať isté nepohodlie. V súvislosti s tým sa pozornosť trhu prirodzene presúva na USA, pričom obchodníci sledujú, ako sa toto odvetvie chce vysporiadať s klesajúcimi cenami ropy.

Produkcia ropy z bridlíc dosahuje v USA teraz najväčšieho objemu minimálne od roku 1983 a vzhľadom k tomu, že na svetových trhoch panuje v súčasnosti stav prezásobenia, budú obchodníci v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch sledovať indikátory reflektujúce zmeny v objeme produkcie.

Americká produkcia ropy z bridlíc, ktorá pochádza z troch hlavných ťažobných oblastí, tvorí teraz takmer polovicu z celkového ropného objemu krajiny. Ceny, ktoré výrobcovia z týchto oblastí za vyťaženú ropu dostávajú, sú oproti americkej rope WTI nižšie. Ropovodná infraštruktúra totiž prestáva stačiť neustále rastúcemu objemu produkcie. Nižšie uvedený graf ukazuje, že ceny bridlicovej ropy sa čoraz viac približujú hladine 60 dolárov za barel. Ak cena ropy klesne pod túto hranicu, bude len 82% ropných producentov schopných pokryť svoje náklady.

obr3

Dôsledkom tejto situácie bol dramatický pokles cien akcií niektorých významných producentov bridlicovej ropy, ku ktorému v nedávnych týždňoch došlo.

obr4

Zdroj: Bloomberg

V budúcom období sa bude trh zameriavať skôr na menších energetických producentov (nie nevyhnutne na tých, ktorých som spomenul vyššie) a na ich schopnosť získať trvalý zdroj financií. Pôžičkové náklady u tohto sektora už nejakú dobu rastú a hodnota amerického indexu korporátnych dlhopisov s vysokým výnosom v energetickom sektore je v porovnaní s americkými vládnymi dlhopismi teraz vyššie o takmer 725 bázických bodov.

Ďalšie vodítka ohľadne toho, či dochádza k spomaľovaniu ropnej produkcie, ponúkne týždenné sčítanie aktívnych ropných plošín. Ich počet sa v posledných dvoch týždňoch znížil.

obr5

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8339 7.68 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

kotovanie-mienAko sme už spomínali, na forexe obchodujeme menové dvojice, t.j. jednu menu voči druhej mene. Každá mena má svoj troj-písmenný bežne užívaný...
vyznamne-rizikaMnoho investorov považuje dlhopisy za bezpečnú formu investovania. To ale ešte neznamená, že investor nepodstupuje žiadne riziká a že o peniaze...
ako-zarobit-na-poklese-s-etfPred pár rokmi, keď ešte neexistovali ETF to mali investori ťažké. Ak niekto predpokladal pokles akciových trhov a chcel na tom zarobiť mal iba...