Burzový index je štatistická metóda merania pohybu cien vybraných akcií kótovaných na burze. Jednoducho povedané, je to priemerná cena vybraného počtu akcií. Index zahŕňa prevažne iba tie najkvalitnejšie spoločnosti, ktoré musia spĺňať náročné kritéria burzy. Z tohto dôvodu sú indexy významným indikátorom toho, čo sa na burze deje. Množstvo denníkov po celom svete informuje každý deň akú hodnotu majú najvýznamnejšie indexy a o koľko sa táto hodnota zmenila oproti predchádzajúcemu dňu. Množstvo aktívne riadených podielových fondov má za benchmark práve niektorý zo svetových indexov. Index je akýmsi meradlom úspešnosti investora. Je iba veľmi málo investorov a fondov, ktorí dokážu dlhodobo dosahovať vyššiu výnosnosť ako daný index.
Existuje viac druhov indexov a nie všetky sú „obmedzené“ iba na jednu burzu. Medzi najznámejšie súhrnné celosvetové indexy patrí MSCI World, ktorý zahŕňa 1500 svetových spoločností a je častým benchmarkom pre tzv. svetové fondy, ktoré investujú do spoločností po celom svete. Väčšina investorov ale upína svoj zrak najmä na národné indexy.
Dow Jones Industrial Average alebo neformálne Dow Jones je jeden z najznámejších indexov sveta a je indikátorom burzy v New Yorku. Jeho história siaha až do roku 1928. V tom čase index pozostával z 12 spoločností. Spoločnosť General Electric je jediná, ktorá je v indexe zahrnutá dodnes! Dnes tento index obsahuje tridsať najlepších amerických spoločností tzv. „bue chips“. Objavujú sa informácie, že index je zastaraný a neodzrkadľuje vývoj na burze.
Standard & Poor’s 500 tento významný index zostavuje spoločnosť Standard & Poor od roku 1957. Index zahŕňa prvú päťstovku amerických spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou. V indexe sú iba spoločnosti, ktoré sú kótované na dvoch najväčších amerických burzách New York Stock Exchange (NYSE) alebo National Association of Securities Dealers Automated Quotations (NASDAQ). Práve pre svoju veľkosť sa S&P 500 považuje za indikátor nielen vývoja na burze ale aj celej americkej ekonomiky. Akcie zahrnuté v tomto indexe majú viac ako dvojtretinový podiel na celkovej kapitalizácií amerického akciového trhu.
Nasdaq Composite funguje trošku odlišne ako ostatné indexy. Spoločnosti nemusia spĺňať náročné kritéria. V indexe sú zahrnuté všetky spoločnosti, ktoré sú kótované na mimoburzovom trhu NASDAQ. Index teda zahŕňa viac ako 3 000 spoločností z rôznych krajín.
V Ázii sa nachádza množstvo národných búrz. Bežný investor sa často stretne iba s niektorými. Medzi najvýznamnejšie paria:
Nikkei 225 je japonský index pozostávajúci z 225 spoločností kótovaných na tokijskej burze. Index sa začal počítať v roku 1950 s hodnotou 225 ale bol retrospektívne prepočítaný viac ako jeden rok do minulosti.
HSI (Hang Seng Index) index Hong Kongskej burzy obsahujúci spoločnosti, ktorých sumárna kapitalizácia tvorí viac ako dve tretiny celkovej kapitalizácie.
V Európe ma každá krajina svoj vlastný index. Snaha o integráciu Európy sa premieta aj na finančných trhoch. Vznikla burza Euronext, ktorá má index Euronext 100. Tento index zahŕňa 100 blue chips akcií z európskeho trhu. Investori ale naďalej sledujú národné indexy. Medzi najvýznamnejšie patria:
FTSE 100 Index (Finacial Times Stock Exchange) je index londýnskej burzy. Zahŕňa 100 britských spoločností s najvyššou trhovou kapitalizáciou.
DAX je nemecký akciový index. Zahŕňa 30 nemeckých blue chips obchodovaných na burze vo Frankfurkte.
V posledných rokoch sa do pozornosti a obľúbenosti investorov dostali krajiny strednej Európy. Najväčšia burzu má Poľsko s indexom WIG-20. Rakúska burza má index ATX. Pražská burza, ktorá je slovenským investorom najbližšia má index PX. Medzi menšie burzy regiónu patrí maďarská s indexom BUX. Na Slovensku máme index SAX.
Autor: Ing. Peter Sedláček | kaminvestovat.sk
Britská libra | 0.7672 | 15.07 % |