- Obavy ohľadom francúzskych volieb, ropnej (ne)dohody a konfliktu v Sýrii a Severnej Kórei sa vyostrujú
- Trumpove tweety o Severnej Kórei a následná reakcia Pchjongjangu napätie ešte zvýšili
- Volatilita menového páru EURUSD dramaticky rastie
- Na geopolitické riziká sú citlivé najmä japonské akcie a jen preto prudko rastie
- Výnosy talianskych dlhopisov stúpli na nové maximá
- Obavy zo situácie v Taliansku sa po francúzskych voľbách môžu stať novou nosnou témou, čím utlmia potenciál rastu eura
Silný koktail namiešaný z prísad ako geopolitické obavy zo Severnej Kórei a Sýrie, ropná dohoda a nadchádzajúce francúzske voľby zapríčinil veľký odliv kapitálu do bezpečných investičných prístavov naprieč všetkými segmentmi.
„Tento týždeň sme videli veľké pohyby kapitálu smerom do bezpečia,“ hovorí Christoffer Moltke-Leth z pobočky Saxo Bank v Singapure. „Zlato dosiahlo najvyššie úrovne od novembra minulého roka a menový pár USDJPY dokonca s nevídanou ľahkosťou prelomil kritickú úroveň 110,“ uvádza.
John Hardy dodáva: „sme svedkami trojnásobnej hrozby: volieb vo Francúzsku, konfliktu v Sýrii a jeho dopadu na ropu a novej hrozby v Severnej Kórei. Všetky tieto udalosti sú veľké a zásadné.“
Trumpove tweety
Napätie na Kórejskom polostrove sa v posledných dňoch prudko zvýšilo. Americký prezident Donald Trump na Twitteri uviedol, že Severná Kórea si koleduje o problém, a že USA ho vyrieši s pomocou alebo bez pomoci Číny. Odpoveď Severokórejčanov na seba nenechala dlho čakať. V utorok uviedli, že v prípade agresie Spojených štátov amerických sú pripravení začať jadrový útok na americkú pevninu.
V sobotu si pritom totalitný režim pripomína 105. výročie narodenia Kim Ir-sena, zakladateľa Severnej Kórei a starého otca súčasného vodcu Kim Čong-una.
„Krajina v tento deň pravidelne usporadúva veľkolepú vojenskú prehliadku a podobné „zábavky“. Uvidíme, či ostré slová zo strany predstaviteľov Severnej Kórei budú aj pri tejto príležitosti pokračovať. Ja osobne si myslím že áno,“ hovorí Ch. Moltke-Letha.
Japonský akciový index Nikkei zaznamenal pokles, nakoľko ázijské, a špeciálne japonské akcie sú veľmi citlivé na geopolitické napätie. Súvisí to aj s výrazným posilnením japonského jenu.
„Čínsky index výrobných cien (PPI) vzrástol v marci medziročne o solídnych 7,7 percenta, čo bolo o niečo viac ako sa očakávalo,“ hovorí Ch. Moltke-Letha. „Tieto čísla by mohli podporiť korporátne výsledky v Číne a zároveň aj v krajinách, ktoré bojujú s dezinfláciou. Otázkou je, či rast Číny bude pokračovať aj v dlhodobom meradle.“
Obavy eurozóny
Nemecká kancelárka Angela Merkelová medzitým agitovala proti mutualizácii dlhu eurozóny, teda spoločnom ručení všetkých krajín za dlhy jednotlivých štátov. Jej snahou je získať politický kapitál na úkor politického oponenta, sociálneho demokrata Martina Schulza, ktorý dlhodobo naopak zdieľanie dlhov podporuje.
„Bez zdieľania dlhov sa EU znova dostane v určitom okamihu do systémovej krízy. Jediným riešením sú preto tzv. mutuálne dlhopisy, alebo nejaký druh odpustenia dlhov krajinám periférie, ako Taliansko, Grécko a Portugalsko. Ich trajektória zadlžovania je bez adekvátneho riešenia v dlhodobom horizonte neudržateľná,“ súhlasí J. Hardy.
„Talianske výnosy dlhopisov napríklad dosiahli nové maximá. Sú príčinou nadchádzajúce francúzske volby? Možno čiastočne, ale myslím si, že tento stav obmedzí potenciálne posilnenie eura po voľbách v krajine galského kohúta,“ nazdáva sa J.Hardy.
V dôsledku nervozity v eurozóne dramaticky poskočila volatilita menového páru EURUSD. Súvisí to najmä s francúzskymi voľbami, ktorých prvé kolo je na programe 23.apríla a druhé následne 7.mája.
Autor: John J Hardy | Head of FX Strategy | Saxo Bank
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |