Tohto týždňové pohyby na finančných trhov, ktoré zmiatla nová rétorika predstaviteľov centrálnych bánk, naznačili, že je časť prehodnotiť postoj k riziku.
Zmenu sentimentu vyvolala najprv jastrabia narážka prezidenta ECB Maria Draghiho v utorok. Trhy na jej základe prepli svoj sentiment do módu risk-off, teda smerom k minimalizácii rizika a úteku k bezpečným aktívam. Aktuálne bol tento pohyb sprevádzaný zriedkavou kombináciou strmého pádu tak kurzu akcií ako i dlhopisov.
K prezidentovi ECB sa neskôr pridali aj predstavitelia iných centrálnych bánk. Napríklad guvernér Bank of England, Mark Carney hovoril o možnosti za istých okolností zvyšovať sadzby. Špeciálny poradca Bank of Canada Lynn Patterson sa tiež pridal svojim jastrabím komentárom, čo rapídne zvýšilo pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v Kanade už na zasadnutí 12. júla.
Ak by sme si z týchto udalosti chceli vytvoriť ucelený obraz, vyzeral by asi takto: trh sa opäť raz uchyľuje k bezpečnému prístavu v zlate. Prevládol názor, že centrálne banky sa odhodlali urobiť bolestivý a nepríjemný krok smerom od expanzívnej monetárnej politiky, bez toho, aby to trhom, ktoré sú na ich monetárnej rozšafnosti bytostne závislé, vopred oznámili.
Aktuálna situácia svedčí o vysokom odhodlaní, ktoré centrálne banky musia pozbierať, ak chcú silou-mocou utesniť finančné podmienky. Dopady pre trhy budú veľmi nepríjemné a nie práve bezbolestné. Otázkou zostáva len to, kedy k tomu dôjde.
Určitou pomôckou by nám mohlo byť budúco-týždňové stretnutie G20. Okrem toho očakávame správu o deficite amerického zahraničného obchodu, ktorá by mohla mať zásadný dopad na situáciu u silných svetových exportérov – Čínu, Kóreu, Japonsko a prípade i Nemecko.
Autor: John J Hardy | Head of FX Strategy | Saxo Bank
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |