Hoci sa ECB na dnešnom zasadnutí rozhodla ponechať svoju monetárnu politiku bezo zmien, následná konferencia Maria Draghiho sa niesla v mätúcom duchu. Prezident banky sa totiž snažil nájsť rovnováhu medzi tým, aby pôsobil presvedčivo ohľadom silného a rozsiahleho ekonomického zotavenia, zároveň tým, aby nebol príliš ustarostený zo súčasného silného Eura a zároveň snahou presvedčiť investorov o tom, že je dobré udržať uvoľnenú politiku v platnosti i naďalej.
Vytvorilo to na trhoch, tak s Eurom, ako aj európskymi vládnymi dlhopismi, ktoré v reakcii prudko stúpali, zaujímavú dynamiku. Investori totiž pravdepodobne vychádzali z predpokladu, že silné Euro oddiali dátum, kedy ECB začne obmedzovať výkup dlhopisov.
Stále si myslím, že ECB bude i naďalej pokračovať v doterajšom, len veľmi postupnom, sprísňovaní svojej politiky. K začiatku obmedzovanie kvantitatívneho uvoľňovania tak dôjde pravdepodobne počas budúceho roka, a to bez ohľadu na silu Eura. Iné, podstatné fundamentálne faktory, ako nízky rast miezd, a nevyriešené štrukturálne problémy, totiž bránia ECB ustúpiť z nekonvenčnej politiky inak ako rýchlo a hladko.
Autor: Anna Stupnytska | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7362 | 18.50 % |