1) Pred pár rokmi bolo zvykom, že voľný byt sa držal ako dobrá investícia, prípadne mnohí podnikavci peniaze "otáčali" tak, že kúpili byt a následne ho predali s miernym ziskom. Bude podľa vás na trhu stále dosť špekulantov, ktorí budú skupovať byty, chvíľu ich podržia a neskôr predajú so ziskom, aby na tom zarobili? Je to vhodný spôsob ako na voľnom byte zarobiť? Čo na tom zmenila kríza a koľko takýchto bytov odhadujete na Slovensku?
o Bratislave sa v minulých rokoch hovorilo, že pre uspokojenie dopytu tu chýba cca 40 až 50.000 bytov. V blízkej minulosti sa riešili najmä projekty a výstavba pre solventnejších záujemcov, ktoré sú ešte aj teraz na môj vkus dosť rozostavané a v hojnom počte. Pomenovanie špekulant je dosť expresívne pomenovanie. Pokiaľ v minulosti byt nadobudol nový vlastník bez podvodu, resp. zámerného uvedenia do omylu pôvodného vlastníka a pritom dodržal všetky platné zákony Slovenskej republiky, vrátane nelegalizovania príjmu peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti i dokonca vrátane zaplatenia daní z príjmu, je to skôr obchodný ťah ako špekulácia. Druhá vec, skoro istá a až verejne žiaľ akceptovaná je tá, že hlavne v 90.rokoch sa napáchali tie najväčšie obchody, ktoré by prisluhovali označiť za špekulácie na hranici trestnoprávnosti. Určite však aj tu platí pravidlo, ako pri každom inom obchode, ak ste s niečím začali medzi prvými a robili to správne, boli o krok vpredu pred konkurenciou, dnes už budete v inom, najskôr však podobnom segmente. Opakovanie skrátka robí majstra v každom remesle ! Dnes je situácia na trhu podstatne zložitejšia i neistejšia zároveň. Minulý rok túto kapitolu už asi uzavrel. Odhadujem, že na dlhšie a nevyspytateľné obdobie, v rámci Slovenska budú veľké rozdiely vzhľadom na stúpajúcu nezamestnanosť v regiónoch. Už dnes vraj sú ceny na hladine cien r.2007 a to uplynuli len 3 mesiace od Silvestra. Asi určite stúpme sťahovanie sa za prácou a tým aj individuálne vhodné riešenie otázky bývania
2) Je vhodné držať si v dnešnej dobe byt ako dobrú investíciu do budúcnosti, alebo skôr sa to už nevypláca? Kedy sa byt najviac zhodnotí?
o V súčasnosti najskôr platí, že potenciálny kupci budú naďalej bývať u rodičov alebo v prenájmoch. Pokiaľ neminú naň veľa peňazí každý mesiac –vytrvalo budú preberať ponuku na trhu a tešiť sa z medzimesačne klesajúcich cien. Kto bude nakoniec prinútení predať alebo kúpiť byt, nájde si ho. Každý z nás preferuje niečo iné: niekto, že nemusí už nič prerábať, iný, že ideálny je pôvodný stav, kedy môže prerobiť úplne všetko podľa vlastných predstáv.. V poslednej dobe víťazí lokalitná renta spolu s nezávislosťou na centrálnom, diaľkovom kúrení . Byt si každý zhodnotí podľa takého vzorca, aký si sami navrhnú na začiatku. Optimálna je asi 10 ročná návratnosť investície, čo pri vyšplhaných minuloročných cenách bolo absurdné. Samozrejme, čím kratšia tým lepšia ale mnohým ale väčšine ide hlavne o to, nemastiť vrecko niekomu druhému. A to dáva logiku vždy, bez ohľadu na solventnosť ! Na druhej strane však kto by teraz predával byt, pokiaľ nemá s peniazmi iný a konkrétny zámer, keď má bezproblémový dopyt po prenájme... A ako povedal môj nemenovaný priateľ: „...taký kvasiaci dopyt môže byť celkom pekná sviňa ...“
3) Aké položky pri voľnom byte najviac odčerpávajú z rodinného rozpočtu, čiže ktorým poplatkom sa nevyhne a s čím musí rátať, aj keď v danom byte nežije?
o Tých poplatkov je naozaj veľa. Príspevok na správu domu: upratovanie spoločných priestorov, odvoz a likvidácia odpadu, upratovanie spoločných priestorov, príspevok do fondu opráv, vodné a stočné, elektrická energia, tepelná energia, poplatok za vysielanie (akože) Verejnoprávnej televízie a Sro, každý by mal okrem toho platiť minimálne 2 druhy poistenia: Poistenie bytu a budovy, čo je záležitosťou skôr správcu, resp. Spoločenstva vlastníkov bytov a Poistenie domácnosti. 1x Krát ročne Daň z nehnuteľnosti. A ušetriť sa dá aj, v zmysle jednotlivých uzavretých zmlúv na pozastavení, resp. zrušení platieb za Káblovú televíziu, pripojenia na Internet. Z času na čas sa vždy niečo vyskytne – pri nepoužívanom byte zápach z odtokového potrubia. Ďalej byt by sa mal pravidelne vetrať a zároveň i kontrolovať funkčnosť jednotlivých súčastí. Pred prenájmom by sa mal ovšem dôkladne upratať. To by mala byť slušnosť.
4) Koľko na tom orientačne človek finančne stráca, ak drží takýto voľný byt dlhší čas nevyužitý? Je v poriadku, ak vo voľnom byte nekúrime, nemíňame vodu, jednoducho ho len vlastníme? Aké z toho plynú prípadné výhody či prípadné nevýhody? Na čom je potrebné myslieť z finančného hľadiska? Sú obavy takýchto ľudí na mieste, aby boli v čase krízy opatrní?
o Mesiac neprenajatia je strata, ktorú už asi nikdy nedoženiete. Pri lacnejších bytov, povedzme za 400,-€ + energie by to teda znamenalo, že od ďalšieho mesiaca musíte už zvyšovať o cca 33,-€ . Práve tým sa môže stať hlavne cenovo dostupnejší (priemerný) byt nezaujímavým. Máme klientov – a začnú zrejme pribúdať, keď budú spokojní, ak sa im pokryjú všetky náklady spojené s vlastníctvom vrátane splátky za úver a nebudú v kumulatívnej strate. Na čo byť opatrní ? Ako vždy ! Radšej zísť z cenou dole a mať serióznych nájomcov ako podpísať zmluvu s hocikým za cenu požadovanú, avšak bez platobnej disciplíny a vulgárnosťou jednania a správania sa k cudziemu majetku. Práve v tejto selekcii môže najviac pomôcť služba realitnej kancelárie. Či už v čase krízy, alebo bez nej treba vždy investovať do šetrenia energií. Tie sa budú už vždy len zvyšovať, takže moderné technológie zaiste pribrzdia ich míňanie a efektívne šetria naše náklady spojené s bývaním z finančného hľadiska.
5) Kto si najčastejšie môže dovoliť držať voľný byt bez toho, aby ho nejakým spôsobom využíval? Ide o solventných ľudí, alebo naopak starších ľudí, ktorí držia byt pre vnúčatá?
o Presne tak. A ešte i mladí ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí si týmto spôsobom účelne našetrili na bývanie pre seba, ak sa raz vrátia. Asi je to teraz i skôr, ako predpokladali...Z vonku sa taký byt však pre nich osobne ťažšie prenajíma, pokiaľ nemajú pre to žiadnu overenú kanceláriu. Asi najpočetnejšou skupinou však zahraničných vlastníkov bytov sú však Íri a Angličania, ktorí zdvihli ceny v Starom meste a následne ich zaujal komplex Rozadol v Bratislave-Rružinov a Karloveské rameno v Bratislave IV. Dnes sú už však vlastníkmi po celom meste vrátane tých akože najlukratívnejších lokalít. Po 5 rokoch sú pripravení byty predať a aj to môže ovplyvniť vývoj špičiek cien bytov v Bratislave, ktoré mnohé ešte aj v súčasnosti sú vzhľadom na kvalitu stavby prehnane drahé ! Lokalita má tiež svoje mantinely !
Britská libra | 0.7516 | 16.54 % |