Ekonomika

SaS nepodporí účasť SR v eurovale 2

SaS nepodporí účasť SR v eurovale 2Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pri hlasovaní v slovenskom parlamente nepodporí účasť Slovenska v európskom stabilizačnom mechanizme (tzv. eurovale 2). Na tlačovej besede to uviedol predseda strany Richard Sulík. Ako dodal, strana SaS je tu preto, aby hájila záujmy občanov Slovenska a nie záujmy zahraničných bánk. Slobodní však podporia zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá má vznik eurovalu 2 umožniť.

Začal tender na stavebný dozor pri stavbe D1 Fričovce-Svinia

Začal tender na stavebný dozor pri stavbe D1 Fričovce-SviniaNárodná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. vyhlásila verejnú súťaž na činnosť stavebného dozoru pre výstavbu vyše 11-kilometrového úseku diaľnice D1 Fričovce - Svinia. Predpokladaná cena za výkon činnosti stavebného dozoru počas 1 759 dní, čo je takmer päť rokov, dosahuje 4,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazka má byť spolufinancovaná z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Svetová banka prognózuje SR postupné zrýchľovanie rastu

Svetová banka prognózuje SR postupné zrýchľovanie rastuSlovensko by malo zostať medzi lídrami nových členských štátov Európskej únie (EÚ10) v hospodárskom raste. Vyplýva to zo štúdie Svetovej banky, podľa ktorej by slovenská ekonomika mala v tomto roku stúpnuť o 4,1 % a v budúcom roku o 4,3 %. V tomto roku by tak z nových členských krajín únie mala rýchlejšie rásť iba ekonomika Litvy o 4,3 % a v budúcom roku by malo byť rýchlejšie len Rumunsko s rastom 4,4 %.

Súd odmietol ochrániť Tipos pred veriteľmi

Súd odmietol ochrániť Tipos pred veriteľmiOkresný súd Bratislava I odmietol národnú lotériovú spoločnosť Tipos chrániť pred veriteľmi. Podľa informácií zverejnených v obchodnom vestníku totiž návrh Tiposu na povolenie reštrukturalizácie firmy zamietol. Dôvody sa vo zverejnenom uznesení neuvádzajú. Proti tomuto rozhodnutiu pritom odvolanie účastníkov konania nie je prípustné. Národná lotériová spoločnosť Tipos požiadala súd o ochranu pred veriteľmi 30.

Yahoo v prvom kvartáli zarobila 17 centov na akciu

Yahoo v prvom kvartáli zarobila 17 centov na akciuInternetová spoločnosť Yahoo Inc svojím ziskom za prvý štvrťrok prekonala očakávania analytikov. Firma za január až marec dosiahla čistý zisk 223 mil. USD čiže 17 centov na akciu. V rovnakom kvartáli minulého roka bol jej zisk v sume 310 mil. USD čiže 22 centov na akciu. Čistý zisk Yahoo za január až marec tohto roka bez zohľadnenia nákladov súvisiacich s investíciou v Japonsku bol 19 centov na akciu.

Zisk spoločnosti IBM prekonal očakávania

Zisk spoločnosti IBM prekonal očakávaniaAmerická technologická spoločnosť International Business Machines Corp (IBM) evidovala v prvom kvartáli lepší než očakávaný zisk a zároveň zvýšila celoročnú prognózu. Spoločnosť informovala, že jej čistý zisk vzrástol počas prvých troch mesiacov tohto roka o 10 % na 2,86 mld. USD, čo predstavuje 2,31 USD na akciu. V rovnakom období minulého roka pritom podnik evidoval zisk 2,6 mld.

Príjmy a zisk firmy Intel v prvom kvartáli rástli

Príjmy a zisk firmy Intel v prvom kvartáli rástliAmerická spoločnosť Intel Corp, ktorá je najväčším výrobcom čipov na svete, dosiahla v prvom kvartáli lepší než očakávaný 25-percentný rast príjmov. Podnik zároveň očakáva, že príjmy prekonajú odhady analytikov aj v súčasnom kvartáli, čo je argumentom proti obavám, že sa spoločnosti nedarí nájsť si svoje miesto na trhu po tom, ako predaj počítačov oslabil.

Výstavba infraštruktúry v zóne Juh v Nitre sa začne v máji

Výstavba infraštruktúry v zóne Juh v Nitre sa začne v máji ilustračná fotoFoto: SITA/Dušan HeinNITRA 20. apríla (WEBNOVINY) – Výstavba infraštruktúry v Priemyselnej zóne Juh v nitrianskej mestskej časti Krškany sa začne v máji. Dcérska spoločnosť mesta Nitrianska investičná s.r.o. na tento účel získala dotáciu z ministerstva hospodárstva 1,2 milióna eur. Poslúži na vybudovanie komunikácie v areáli, rozšírenie cesty I/64, vybudovanie prepojovacieho chodníka s vedecko-technologickým centrom firmy Muehlbauer, prekládku autobusovej zastávky a výstavbu bezpečnostného oplotenia zóny.

Japonský export v marci oslabil

Japonský export v marci oslabilJaponský export v marci medziročne oslabil o 2,2 %. Ide o jeho prvý medziročný pokles po 16 mesiacoch po tom, ako zemetrasenie, vlna tsunami a jadrová kríza negatívne ovplyvnili priemyselnú produkciu a narušili dodávateľské reťazce. Osobitne silno to poškodilo najmä export automobilov. Informovalo o tom v stredu japonské ministerstvo financií. Trh očakával, že export krajiny v marci oslabí iba o 1,5 %.

Počet začatých stavieb domov v USA rástol

Počet začatých stavieb domov v USA rástolPočet začatých stavieb domov a nové stavebné povolenia v USA vzrástli v marci viac, než sa čakalo. Podľa údajov amerického ministerstva obchodu, ktoré boli zverejnené v utorok, sa počet začatých stavieb nových domov zvýšil minulý mesiac podľa sezónne upravených údajov o 7,2 % na ročnú mieru 549 tisíc. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali rast výstavby nových domov na ročnú mieru 520 tisíc.

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7328 18.63 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

cena-na-devizovych-trhoch-nie-je-len-otazkou-spreadovNiektorí makléri ponúkajúci sprostredkovanie obchodov na burze radi zdôrazňujú, aké nízke spready ponúkajú a snažia sa tak nalákať nových...
investovanie-kava-cukor-cokoladaPrinášame vám pár informácií, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať. Káva,...
ako-vybrat-podielovy-fondAk ste sa rozhodli pre investovanie do podielových fondov, pravdepodobne sa trápite otázkou, ktorý fond si vybrať. V dnešnej dobe je na...