Nespúšťajme oči z USA

Broker: TRIM BrokerV súčasnosti sa pohľady celého sveta upierajú na katastrofálnu situáciu v Európe a na Spojené štáty sme už akosi pozabudli. Občas si treba pripomenúť, že USA na tom nie je oveľa lepšie ako eurozóna. To, že médiá sa momentálne viac venujú starému kontinentu ešte neznamená, že štrukturálne problémy USA boli vyriešené šibnutím čarovného prútika. Ostatne, nasledujúce fakty hovoria sami za seba.

1. 48% všetkých Američanov spadá do kategórie nízkopríjmovej skupiny alebo žije v chudobe.
2. Priemerná doba, po ktorú je pracovník v USA nezamestnaný, dosahuje takmer jeden rok.
3. Podľa niektorých prieskumov, až 77% malých podnikov neplánuje v budúcom roku prijímať nových zamestnancov.
4. Existuje menej pracovných miest v porovnaní s rokom 2000, i keď populácia Amerika vzrástla o 30 miliónov obyvateľov.
5. Od septembra 2007 poklesol priemerný zárobok domácnosti, upravený o infláciu, o 6,8%.
6. Podľa amerického Štatistického úradu existovalo koncom roku 2006 16,6 milióna živnostníkov. Dnes je toto číslo nižšie o viac ako 2 milióny.
7. Podľa ekonóma z MIT, Paula Ostermana, zhruba 20% všetkých dospelých Američanov pracuje na pozíciách, kde dostávajú iba minimálnu mzdu.
8. V roku 1969 malo 95% mužov vo veku 25 až 54 rokov prácu. Dnes je to o 15% menej.
9. Každý tretí Američan by nebol schopný zaplatiť nasledujúcu splátku hypotéky alebo prenájom, ak by dnes náhle prišiel o prácu.
10. Podľa nedávneho výskumu BlackRock Investment Institute, pomer dlhu amerických domácnosti k ich osobnému príjmu predstavuje 154%.
11. Stredná hodnota nehnuteľnosti v Detroite predstavuje iba $6000.
12. 18% všetkých domov na Floride je neobývaných. Toto číslo je o 63% väčšie ako pred desiatimi rokmi.
13. Cena elektrickej energie rastie už piaty rok po sebe rýchlejšie ako celková miera inflácia.
14. Verte, či nie, každý siedmy Američan má aspoň desať kreditných kariet.
15. Spojené štáty minú $4 na čínske výrobky a služby na rozdiel od $1, ktorý použijú Číňania na americké tovary.
16. Obchodný deficit USA bude za tento rok predstavovať asi $558,2 miliardy dolárov.
17. „Dôchodková“ kríza v USA sa zhoršuje. Na základe výpočtov Employee Benefit Research Institute, 46% všetkých Američanov má na starobu ušetrených menej ako $10 000 a u 29% je to dokonca menej ako $1000.
18. Každý šiesty americký dôchodca už dnes žije pod hranicou chudoby.
19. Plat generálnych riaditeľov v najväčších amerických spoločnostiach narástol za posledných dvanásť mesiacov o 36,5%.
20. V súčasnosti sú „too big to fail“ banky väčšie ako kedykoľvek predtým. Celkové aktíva šiestich najväčších amerických bánk sa za posledných päť rokov zvýšili o 39%.
21. 37% všetkých amerických domácností, ktorých zárobky stoja na pleciach človeka mladšieho ako 35 rokov, nemá žiaden majetok.
22. Detské bezdomovstvo je v USA o 33% vyššie ako v roku 2007.
23. Detská chudoba doslova exploduje naprieč celou Amerikou. Podľa Národného centra pre deti v chudobe, 36,4% všetkých detí žijúcich vo Philadelphii žije pod hranicou chudoby, v Clevelande je to 52,6%, v Atlante 40,1% a 53,6% v Detroite.
24. Každý siedmy dospelý Američan a jedno zo štyroch detí je závislé na potravinových poukážkach.
25. V roku 1980 predstavovali transferové platby 11,7% príjmov vlády, zatiaľ čo dnes je to viac ako 18%.
26. Až 48,5% všetkých Američanov žije v domácnostiach, ktoré poberajú určitú formu vládnych benefitov.
27. Rozpočtový deficit federálnej vlády za fiškálny rok 2011 predstavuje takmer $1,3 bilióna. Tretí rok po sebe je tento deficit väčší ako $1 bilión. Ak by Bill Gates daroval celé svoje bohatstvo americkej vláde, pokrylo by to jej výdavky iba na 15 dní.
28. Americká vláda naakumulovala $15 biliónov dlhu. Pri prevzatí vlády Barackom Obamom bol dlh „iba“ $10,6 bilióna.
29. Ak by americká vláda začala v tomto momente splácať štátny dlh tempom jedného dolára za sekundu, trvalo by viac ako 440 000 rokov, kým by tento dlh splatila.
30. Národný dlh USA sa zvyšuje v priemere o viac ako $4 miliardy za jeden deň od nástupu Obamovej administratívy, počas ktorej vláda nahromadila viac dlhu ako za celé obdobie od vládnutia Georgea Washingtona po Billa Clintona.

Tento komentár je voľným prekladom publikácie z externého zdroja, ktorý nemusí predstavovať názor analytika alebo spoločnosti TRIM Broker. Poskytnutím i alternatívneho názoru, identického či odlišného k názorom našich analytikov sledujeme zvyšovanie informovanosti našich klientov a odbornej verejnosti o danej problematike.

Zdroj: EconomicCollapseBlog

Autor: Peter Margetíny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Čo by malo Turecko urobiť, aby odvrátilo krízu
Turecké finančné trhy pokračujú vo svojom páde. Spúšťačom je padajúca turecká líra. Jej oslabenie môžeme prirovnať k vývoju v Argentíne v druhom štvrťroku, čo viedlo do nutnosti masívnej pomoci vo výš
5 rád, vďaka ktorým si vyberiete najlepšieho brokera
Po nástupe online tradingu nás doslova zaplavila lavína ponúk od rôznych brokerov. Obchodujte euro, ropu, akcie alebo zlato za najnižšie spready! Sme najlepší broker široko - ďaleko! Pre zač
Začala sa nová etapa – utesňovanie monetárnej politiky
Sústreďme sa, prosím, na slovo „jednoduché“, pretože v skutočnosti nič nie je jednoduché. Témy načrtnuté vyššie už máme za sebou a všetky sme zvládli, no trh už dnes neverí FEDu, že bude v decembri po
Fed sa bojí zvyšovať sadzby, dolár bude preto ďalej oslabova
Jednou z najočakávanejších udalostí septembra bolo minulotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky. Výsledky však neboli nijako slávne. Bola to ale Bank of Canada, ktorá poskytla dôvod na oslavu
Nemecká ekonomika na prvý pohľad prekvitá, no v skutočnosti
Je nesporné, že Nemecko ma neuveriteľné silné stránky. Napríklad nízka nezamestnanosť (5,6 % na národnej úrovni a 3 % v Bavrosku), úverový rating AAA a panteón domácich firiem, ktorým sa podarilo expa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7819 13.44 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

dobra-sprava-na-to-aby-ste-zarobili-nepotrebujete-byt-ekonomicky-geniusRok 2012 sa nakoniec ukázal v úplne inom svetle, než si väčšina z nás myslela. Ja osobne som mal na jeho začiatku dosť negatívny postoj, najmä...
ako-podat-prvy-pokyn Pokyny sa v minulosti zadávali najmä osobne, prípadne cez telefón. Dnes sa pre svojú rýchlosť používa najmä internet. Ako ale zadať prvý pokyn?...
nevyhody-dlhopisovVo finančnom svete asi neexistuje investícia bez nevýhod. Dlhopisy sú obľúbené medzi investormi ale majú aj svoje nevýhody, o ktorých by ste...