Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na minimum.
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi Amerikou a Čínou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 2,56 %, Hang Seng Index + 4,21 %, CSI 300 + 3,56 %. Nemecký medzimesačný index cien importu rástol podľa očakávania 0,4%.
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjadrila, že nebude devalvovať Juan aj napriek eskalujúcemu sa napätiu z obchodnej vojny a obe strany sa vyjadrili, že aj napriek zavedeniu nových ciel vidia priestor na obchodnú dohodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +1,08 %, Hang Seng Index +1,19 %, CSI 300 +1,32 %. V Európe
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. Vyjadril sa, že ak Čína zavedie odvetné kroky, okamžite spustí tretiu fázu, čo je zavedenie ciel vo výške 267 miliárd USD. Tým pádom by boli clá uvalené na všetky tovary dovážané z Číny do USA.
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa o tovary v objeme 200 miliárd dolárov. Čína vďaka tomu pohrozila, že odstúpi z nových obchodných rozhovorov. Čínske akcie sa teda dostali pod tlak a prvý deň obchodného týždňa zatvorili v strate. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +1,20 %, Hang Seng Index -1,30 %, CSI 300 -1,15 %. Európske
Týždeň bol zakončený eskaláciou obchodných ťahaníc medzi USA a Čínou. Trump nestiahol svoju požiadavku uvaliť clá na čínsky dovoz v hodnote 200 miliárd. Čína dnes zverejnila retailové predaje, ktoré na ročnej báze rástli 9 %, ktoré sa spolu s pozitívnymi dátami industriálnej produkcie snažili podporiť čínsku menu. Renminbi však v priebehu posledného dňa oproti americkému doláru oslabil. V Rusku sa uskutočnilo zasadnutie centrálnej banky, ktorá sa rozhodla zvýšiť úrokovú mieru na 7,5 %. Sadzba
Štvrtý deň obchdoného týždňa nám prvé makroekonomické údaje prinieslo Japonsko, ktoré zverejnilo v nočných hodinách stredoeurópskeho času objednávky strojov, ktoré výrazne prekonali očakávania, keď vzrástli o 11%, čo je najviac od januára 2016. Výsledok potvrdil výrazné zlepšenie domácich makroekonomických dát za posledný mesiac. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,96%, Hang Seng Index +2,54%, CSI 300 +1,08%. Britská centrálna banka dnes podľa očakávaní ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,75%.
Čínu dnes zavalili nepriaznivé údaje. Množstvo nových pôžičiek v auguste kleslo z 1,450 na 1,280 miliárd dolárov. Analytici odhadovali pokles na úroveň 1,300 miliárd. Medziročný rast úverov ostal na nezmenenom predpokladanom raste 13,2%. Japonská BSI priemyselná kondícia v treťom kvartáli narástla z -3,2 na 6,5, no nesplnila očakávania nárastu na hodnotu 8,0. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -0,27 %, Hang Seng Index -0,29 %, CSI 300 -0,69 %. Španielsky
Čína dnes predniesla WTO svoj návrh na uvalenie sankcií na Ameriku vo celkovej výške 7 miliárd amerických dolárov ročne. Čína následne uvalila druhý úder vo forme uvalenia dovozných ciel na americké produkty do Číny vo výške 60 miliárd amerických dolárov. Návrhy bol odpoveďou Amerike na nedodržanie zrušenia antidumpingových ciel namierených na Čínu zo strany Ameriky. Japonský index merajúci terciárnu priemyselnú aktivitu na medzimesačnej báze, podľa očakávania analytikov z poklesu 0,6 % vykázal rast na úrovni 0,1%.
Prvý obchodný deň v týždni bolo na Ázijských trhoch pomerne rušno. Japonská ekonomika zaznamenala najväčšie tempo rastu od prvého kvartálu 2016. Ekonomika si prilepšila na medziročnej báze o 3 %, hrubý domáci produkt tak prekonal očakávania analytikov na úrovni 2,6 %. Predbežný vládny odhad bol ešte nižší ako odhad analytikov na úrovni 1,9 %. Čínska cenová hladina podľa indexu CPI za mesiac august vzrástla o 0,7 %, na ročnej báze čínske spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,3 %.
Britská libra | 0.7362 | 18.50 % |