Zákaznícky servis je v malom meste osobnejší, hovorí franšízant McDonald’s

PR článok - Celý svoj život nechal vo Švajčiarsku, aby viedol reštauráciu McDonald’s v Liptovskom Mikuláši. Andrej Tegel tam zanechal aj vlastný podnik. Vôbec však neľutuje, že sa presťahoval o 1 300 kilometrov východnejšie a franšízuje pobočku najznámejšej reštauračnej siete.

O sile konceptu franšízy sa Andrej Tegel na vlastnej koži presvedčil viackrát. Prvýkrát preňho nedopadol príliš šťastne. Vo Švajčiarsku viedol svoj Irish Pub, no oproti nemu postavili konkurenčný bar z veľkej franšízovej siete, ktorý mu prebral zákazníkov.

Vtedy som sa dozvedel o tomto koncepte a zistil, že takéto podnikanie s dlhoročnými skúsenosťami má zmysel. Franšíza mala plán, myšlienku, marketing, takže za krátky čas ma to pohltilo. V tej chvíli som sa rozhodol, že aj ja chcem takto podnikať, spomína dnes už úspešný franšízant.

Hľadať začal najprv vo Švajčiarku, no pocítil túžbu vrátiť sa na Slovensko. Už predtým počul viacero pozitív o franšíze McDonald’s a to, že ich systém má zmysel. Zhodou okolností vtedy táto značka u nás ponúkala tréning pre záujemcov o licenciu. Šiel teda do toho.

McDonalds Poprad

Menšie mesto bolo skvelým rozhodnutím

Po absolvovaní tréningu dostávajú úspešní záujemcovia o pobočku od spoločnosti McDonald’s ponuku, ktorú reštauráciu by mohli prevziať. Jedno z hlavných kritérií Andreja Tegela bolo, že nechcel pobočku vo veľkom meste. Po rokoch života vo väčších zahraničných mestách ako Zürich, Bazilej, Londýn či Liverpool sa tešil na osobnejší kontakt s ľuďmi. Rodeného Nitrana tak osud zaviedol do zhruba 30-tisícového Liptovského Mikuláša.

„Keď sa na to pozerám spätne, ísť franšízovať do menšieho mesta bol asi najlepší z mojich nápadov,“ mieni podnikateľ. Zákazník v malom meste je podľa neho úplne iný. Jednak má Liptov akúsi dovolenkovú atmosféru a mnohí zákazníci sa zastavia počas lyžovačky či pobytu na horách, ale aj vzťah s domácimi zákazníkmi je bližší.

Mnohých pravidelných zákazníkov už pozná po mene aj vďaka tomu, že zvykne v okienku pomáhať zamestnancom. „Nie je to také, že odovzdám objednávku a už nikdy toho človeka neuvidím, ale v tomto meste som si istý, že ešte toho zákazníka stretnem na ulici. Nepotrebujem počúvať, že nedostal omáčku alebo, že mu nechutil náš sendvič. Aj z tohto pohľadu je tu zákaznícky servis úplne iný a osobnejší,“ hodnotí.

Výhodou je aj menšia fluktuácia personálu. V Bratislave je veľa pracovných možností, čo vedie k častému striedaniu zamestnávateľov. V regiónoch je to však iné. „Mám tu spokojných zamestnancov, ktorí pre McDonald's pracujú od začiatku a dlhodobo,“ hovorí podnikateľ, ktorý v Liptovskom Mikuláši prevzal pobočku s desaťročnou históriou.

Pandémia priniesla zmeny...

146A2607

 

Druhým dôkazom sily franšízy bolo pre Andreja Tegela podnikanie v gastro sektore počas pandémie. Pod krídlami značky McDonald’s sa reštaurácia vedela okamžite prispôsobiť zmenám, napríklad posilnili obsluhu na McDrive, zrýchlili platby či procesy v kuchyni. Od jesene 2021 pridali v Liptovskom Mikuláši aj rozvoz cez donáškovú službu McDelivery, ktorá pomáha najmä počas zákazov vychádzania.

Aj vďaka tomu nemusel znižovať úväzky ani nikoho prepustiť. Naopak, tím ešte o dvoch ľudí posilnil. Jeho reštaurácia tak aj v pandemických časoch zabezpečovala stabilnú prácu pre 85 ľudí. „Myslím si, že raketové a flexibilné reagovanie na situáciu nás dostalo do pozície bezkonkurenčnej jednotky na trhu – a špeciálne v malých mestách,“ hodnotí skúsenosti z uplynulého roka.

Druhá prevádzka za odmenu

Keď dostal Andrej Tegel ponuku prebrať pobočku v Liptovskom Mikuláši, najprv zaváhal. Už od začiatku ambiciózne dúfal, že v budúcnosti bude mať možnosť získať aj ďalšie pobočky, no v okolí mesta žiadne neboli. Na konci roka 2021 sa to však zmenilo a v Poprade sa otvorila nová reštaurácia pod jeho vedením.

Budovy reštaurácií vlastní alebo si prenajíma priamo McDonald’s. Franšízant sa môže spoľahnúť aj na centrálnu marketingovú podporu. Vyberá si však tím, ktorý v prevádzke bude pracovať. „Vybrať správnych ľudí na správne pozície, usmiatych a milých, je najdôležitejšia zložka. A je to náročné,“ vysvetľuje Andrej Tegel, ktorý do novej prevádzky potrebuje prijať na úvod 50 až 60 ľudí. Doteraz sa mu v tom darilo.

Doživotné manželstvo

A.Tegel

Vedúci reštaurácie McDonald’s sa zvyčajne na svoju pozíciu dostane po približne desiatich rokoch aktívnej práce v prevádzke. V prípade franšízantov trvá tréning 9 až 14 mesiacov, takže je naozaj intenzívny a extrémne náročný. Podľa Andreja Tegela však má „hlavu a pätu“ a je nutný, aby si záujemca o licenciu uvedomil, či ju naozaj chce. Ak totiž aj McDonald’s vyhodnotí, že mu zverí svoju prevádzku, podpíšu spolu zmluvu na 20 rokov.

Andreja Tegela však takýto záväzok neľaká. Patrí k najmladším franšízantom McDonald’s v Európe, a keď v roku 2020 prebral svoju prvú reštauráciu, mal 33 rokov. Už teraz však dúfa, po tejto zmluve podpíše ešte jednu a so spoločnosťou to potiahne až do dôchodku. „Koncept McDonald's je vyšperkovaný od roku 1955. Za tých 66 rokov prešli všetky postupy dlhú cestu. McDonald's vám odovzdáva kľúče od zabehnutého systému, ktorý je odsúdený na úspech. Je to istota,“ uzatvára spokojný franšízant.

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7199 20.06 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

nevyhody-dlhopisovVo finančnom svete asi neexistuje investícia bez nevýhod. Dlhopisy sú obľúbené medzi investormi ale majú aj svoje nevýhody, o ktorých by ste...
dobra-sprava-na-to-aby-ste-zarobili-nepotrebujete-byt-ekonomicky-geniusRok 2012 sa nakoniec ukázal v úplne inom svetle, než si väčšina z nás myslela. Ja osobne som mal na jeho začiatku dosť negatívny postoj, najmä...
prvy-forexovy-obchodPred samotným vstupom si určíme menový pár, ktorý chceme obchodovať, a zároveň predpoklad, ktorá mena bude posilňovať, a ktorá oslabovať....