Minulý týždeň som vám povedal niečo málo o tom, ako a prečo som sa dostal na obchodovanie. Avšak začať s obchodovaním je jedna vec a byť úspešný je niečo úplne iné... Takže sa samozrejme ponúka otázka: Čo je k úspechu potrebné?
Nanešťastie (alebo možno našťastie, pretože v opačnom prípade by sa obchodovaním zaoberal snáď úplne každý) nemožno na túto otázku jednoducho odpovedať, pretože žiadny jednoznačný recept alebo pevné pravidlá jednoducho neexistujú. Existuje ale súhrn takmer bezpodmienečne nevyhnutných predpokladov, ktoré musí mať každý obchodník vo svojom arzenále a ktoré musí byť pripravený kedykoľvek použiť. Jedným z najdôležitejších z nich je dôkladné pochopenie makroekonomických princípov a mechanizmu fungovania makroekonomiky. Práve toto je ústrednou témou disciplíny, o ktorej budete počuť pod názvom fundamentálna analýza. V žiadnom prípade by som tu nechcel nikomu kázať, ale rozhodne nemôžem dostatočne zdôrazniť, aké dôležité sú solídne praktické a koncepčné znalosti súvislostí, ktorými je prepojený mechanizmus zvaný makroekonomika.
Ironicky (obzvlášť vo svetle toho, ako som zdôrazňoval dôležitosť predchádzajúceho) však tiež platí, že aby ste mohli obchodovať, nemusíte byť Joseph Stieglitz ani držiteľ Nobelovej ceny, a nemusíte teda celý svoj život zasvätiť štúdiu keynesiánskej ekonómie alebo dokonca neviditeľnej ruky trhu Adama Smitha. V mojom prípade k tomu, aby som sa dostal tam, kde som teraz, a (čo je ešte dôležitejšie) aby som sa tu tiež udržal, viac ako postačilo, aby som pozorne načúval na hodinách ekonomiky na strednej škole a už o niečo menej pozorne sledoval základné prednášky z ekonomiky v prvom ročníku na univerzite.
Samozrejme, že to nie je zas tak ľahké, ako hovorím, ale ak rozumiete tomu, čo sa deje, keď sa správne uplatňuje fiškálna politika, čo to znamená, keď centrálna banka presadzuje jastrabiu menovú politiku alebo (čo bol celosvetovo prípad posledných dvoch rokov) keď postupuje opačne a tlačí ozlomkrky peniaze pod zásterkou "kvantitatívneho uvoľňovania" alebo "ekonomických stimulov", je to nanajvýš dôležité, pretože potom dokážete odhadnúť, čo sa bude diať s barometrom ekonomického zdravia danej krajiny (menou), ktorý je v priamej korelácii s uvádzanou ekonomickou politikou.
Keď trochu odbočím, ale zostanem pri téme, môžem vám povedať, že napríklad môj spôsob obchodovania je veľmi závislý na princípe relatívnej hodnoty. Sám o sebe je princíp relatívnej hodnoty presne taký, ako naznačuje jeho názov. Ide o sledovanie rozdielov medzi dvoma menami na základe vnímaného nepomeru v trhovom ocenení vzhľadom na povahu ekonomických fundamentov stojacich za každou menou.
Napriek tomu, že neobchodujem s menami stredoeurópskych krajín, ako sú CZK, PLN, HUF atď., môžu tieto meny napríklad vo vzťahu k EUR poskytnúť dokonalý obrázok o tom, či fundamentálne faktory sú alebo – ako tomu bolo v posledných 18 mesiacoch – nie sú zahrnuté v cene. Tieto meny boli hodené na hromadu "chuti/nechuti k riziku" a podľa toho sa s nimi aj obchoduje.
Avšak najmä v prípade PLN pohyby trhu na základe averzie voči riziku alebo ochoty riskovať úplne prehliadajú skutočnosť, že základné ekonomické fundamenty Poľska sú v skutočnosti pomerne silné, a práve z tohto nesúladu som sa rozhodol ťažiť v dlhodobejšom horizonte (tiež v snahe vyhnúť sa rušivej volatilite denných trhových pohybov) skôr pomocou opčného ako spotového obchodovania.
Z vyššie uvedeného je potrebné si predovšetkým zapamätať, že princíp relatívnej hodnoty je síce dobrý, ale ak nemá obchodník tušenie o tom, že zvýšenie úrokových sadzieb vedie k posilneniu meny alebo napríklad schopnosti krajiny zabezpečiť po sérii rozpočtových deficitov prebytok (čím taktiež posilní svoju menu), potom nemá relatívna hodnota absolútne žiadny zmysel.
Takže, aby som zakončil svoj monológ, čo je to teda fundamentálna analýza?
Zjednodušene je to schopnosť čítať medzi riadkami informácie o hospodárskom zdraví krajiny, interpretácia skutočného významu ekonomických dát pre smerovanie meny. Ak si človek túto schopnosť osvojí, môže ju potom používať pri rozhodovaní o tom, či trh dočasne nesprávne oceňuje jednu menu voči druhej, a využiť teda princíp relatívnej hodnoty.
S prihliadnutím na vyššie uvedené obrátim budúci týždeň svoju pozornosť k technickej analýze, ktorá pri správnom použití v kombinácii s fundamentálnou analýzou umožňuje obchodníkom identifikovať vstupné a výstupné úrovne a, čo je ešte dôležitejšie, pomáha pri načasovanie týchto vstupov a výstupov.
Autor: Ken Veksler | Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7936 | 12.14 % |