Jednou z mála investícií, ktorá sa vzhľadom na súčasnú situáciu na finančných a komoditných trhoch vyplatila bola investícia do zlata. Kým väčšina investičných nástrojov momentálne len získava späť straty dosiahnuté po páde Lehman Brothers, zlato dosahuje nové historické maximá. Naučte sa investovať do zlata, oplatí sa to.
Cena zlata je najviac ovplyvnená situáciou vo svete, tak politickou, ako aj ekonomickou. V neistých dobách sa investori uchyľujú k bezpečným investíciám, jednu z ktorých predstavuje aj zlato. Práve neistá ekonomická situácia v poslednej dobe má za následok, že sa cena zlata v poslednom roku a pol obchoduje na najvyšších hodnotách v histórii.
Zlato je už odpradávna považované za bezpečný prostriedok pre ukladanie úspor a zaisťovanie sa voči inflácii. Pri zlate je potrebné uvedomiť si aj jeho inverznú koreláciu s kurzom amerického dolára, keď dolár oslabuje, cena zlata zvyčajne rastie a naopak. Dôvodom je kótovanie zlata v amerických dolároch, pričom oslabujúci dolár zlacňuje zlato pre investorov z krajín, v ktorých sa neplatí dolármi a týmpádom rastie dopyt po ňom, a naopak.
V porovnaní s väčšinou ostatných komodít exituje široká škála možností ako investovať do zlata. Zlato je totiž jednou z mála komodít, ktorú je možné aj fyzicky vlastniť, a to v podobe zlatých tehličiek, zlatých zliatkov, prípadne mincí, ktoré si je následne potrebné uschovať na bezpečnom mieste.
Výhodou zlatých mincí je možnosť investície do zlata v malom množstve v porovnaní s tehličkami alebo zliatkami. Zároveň sú zlaté mince likvidnejšie, keďže existuje možnosť predať ich po kusoch s oveľa nižšou hodnotou akú majú napr. tehličky. Nie je problémom vyhľadať si na internete spoločnosti, ktoré sa zaoberajú obchodovaním so zlatými mincami a využiť ich služby.
Medzi najpopulárnejšie svetové zlaté mince patria Gold Eagle, vydávané vládou Spojených štátov amerických, ako aj Gold Maple Leaf, čo je minca vydávaná Kanadskou kráľovskou mincovňou v rýdzosti 24 karátov. Vláda juhoafrickej republiky vydáva mince Gold Krugerrand, ktoré patria medzi najstaršie vydávané mince na svete.
Ďalšou možnosťou, ako fyzicky vlastniť zlato, je kúpa certifikátu na zlato. Jedná sa o hybridný inštrument, ktorý umožňuje investorovi vlastniť zlato aj bez toho, aby ho mal vo fyzickej držbe. Fyzická držba zlata má tú nevýhodu, že sa investor musí sám postarať o jeho zabezpečenie, teda uložiť ho na bezpečné miesto, čo predstavuje pre neho dodatočné náklady. Certifikát predstavuje len vlastnícke právo na určité množstvo zlata, o jeho uloženie a zabezpečenie sa stará emitent certifikátu.
Graf: Vývoj ceny zlata od roku 2001
Jedným z pohodlných spôsobov ako investovať do zlata je taktiež investícia do ETF (Exchange Traded Fund), práve gold ETF, teda ETF na zlato, bol jedným z prvých ETF na komodity. ETF je investičným nástrojom obchodovaným na burzách, ako napríklad akcie. Jeden podiel v gold ETF predstavuje asi desatinu unce zlata. Nákupom podielu v tomto fonde vlastní investor určité množstvo zlata, fyzicky ho však nedrží. Dané zlato je uchovávané fondom.
Prvý gold ETF sa objavil na burze v Austrálii v roku 2003 ako Gold Bullion Securities (GBS). Postupne boli uvedené aj na burzách v Londýne, New Yorku a Johannesburgu ďalšie ETF, ktoré sa nazývajú Exchange Traded Gold.
Nepriamo je možné investovať do zlata prostredníctvom nákupov akcií spoločností, ktorých cena sa odvíja od hodnoty zlata. Existuje celá rada spoločností, ktoré sa podieľajú na vyhľadávaní, ťažbe, spracovaní a distribúcii zlata. Medzi najväčšie spoločnosti na svete patrí Newmont Mining Corporation so sídlom v Colorade, ktorá je najväčšou spoločnosťou ťažiacou zlato v Južnej Amerike. Ďalšou významnou spoločnosťou je kanadská Barrick Gold so sídlom v Toronte. Celosvetovo pôsobí napríklad spoločnosť AngloGold Ashanti Ltd., ktorej akcie sú kótované až na piatich burzách sveta.
Vývoj cien týchto akcií však nie je úplne v súlade s vývojom cien zlata na trhu. Akcie spoločnosti neznamenajú priame vystavenie sa cenám zlata v takej miere ako sú napríklad zlaté tehličky alebo ETF.
Ďalším nástrojom umožňujúcim investovanie do zlata sú futures kontrakty. Najznámejšími sú Comex Gold, obchodované na Newyorskej komoditnej burze, a CBOT Mini-Gold, ktoré sa obchodujú na komoditnej burze v Chicagu. Comex Gold je najlikvidnejším kontraktom na zlato na svete a predstavuje 100 trójskych uncí zlata. CBOT Mini-Gold je pre investorov, ktorí majú záujem investovať v menšom množstve, keďže kontrakt predstavuje len 33,2 trójskych uncí zlata. Futures kontrakty neobchodujú len špekulanti, ale aj ťažobné spoločnosti, výrobcovia šperkov a ďalšie spoločnosti, ktoré majú záujem o fyzickú dodávku zlata.
Ďalšou výhodnou možnosťou, ako investovať do zlata, sú aj CFD alebo kontrakty na vyrovnanie rozdielov, ktoré sú odvodené od ceny futures kontraktov, na rozdiel od nich však pri obchodovaní CFD žiadna fyzická dodávka nehrozí. CFD navyše prostredníctvom pákového efektu umožňujú investorom znásobovať svoje zisky, ale aj straty.
KRÁTKO O ZLATE:
Zlato je vážené na trojské unce, pričom jedna trójska unca predstavuje 31,1 gramov. Názov „trojská“ unca nepochádza z Grécka, ako by sa mnohí domnievali, ale je odvodená od francúzskeho mesta Troyes, ktoré bolo počas stredoveku významným centrom obchodu so vzácnymi kovmi.
Keď sa hovorí o zlate v súvislosti s tým, koľko sa ho vyťažilo, prípadne koľko zlata držia vo svojich rezervách centrálne banky, jedná sa o metrické tony. Jedna metrická tona sa rovná 32 150 trójskym uncám.
Pri kúpe šperkov sa stretávame s mierou karát. Prostredníctvom karátov sa meria rýdzosť zlata, najrýdzejším zlatom je 24-karátové zlato a má vždy žltú farbu. Nižší počet karátov pre zlato znamená, že sú do neho primiešané ďalšie kovy, ako napríklad nikel či paládium pre dosiahnutie belšej farby, alebo meď pre dosiahnutie červenšieho sfarbenia.
Zlato je široko využívané v priemysle a v klenotníctve, čo znamená, že fyzický dopyt po zlate nie je nezanedbateľný. Klenotníctvo je najvýznamnejším spotrebiteľom zlata a predstavuje zhruba 70 % celkovej spotreby. Zlato sa okrem toho používa aj v elektronike a stomatológii. V minulosti boli zlato a zlaté mince široko využívané ako platidlo, dnes sa používajú mince a tehličky razené zo zlata skôr na investičné účely.
Ďalšou dôležitou oblasťou, v ktorej sa využíva zlato, je tvorba rezerv centrálnymi bankami. Medzi krajiny a inštitúcie s najväčšími rezervami zlata patria Spojené štáty americké, Nemecko, Medzinárodný menový fond, Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko, Japonsko, Európska centrálna banka, Holandsko a Čína.
Je to najmä kvôli jeho vlastnostiam. Zlato je veľmi fyzicky a chemicky odolné, dobre tepelne a elektricky vodivé ako aj vysoko odolné voči korózii. Zlato je taktiež jedným z najvzácnejších prírodných zdrojov na svete. Za posledných 6 000 rokov bolo vyťažených len 150 000 ton zlata, pričom sa ročne zhruba 15 % zlata zrecykluje.
Najbohatšie náleziská zlata na svete sú v Južnej Afrike, Austrálii, Kanade a na Sibíri. Na Slovensku sa nachádzajú jediné náleziská zlata v okolí Kremnice, kde prekvitala jeho ťažba najmä v období stredoveku, v súčasnosti sa však v oblasti zlato neťaží.
Tip: Ak chcete začať investovať do zlata, musíte si vybrať brokera. Prinášame Vám prehľad slovenských a českých brokerov.
Autori: Lucie Vitamvásová, Kamil Boros X-Trade Brokers
Britská libra | 0.7936 | 12.14 % |