Investor môže jednoducho nakupovať a predávať ETF cez burzu každý pracovný deň v čase keď je burza otvorená. Jedným nákupom v prípade indexových ETF získa komplexne diverzifikovaný fond. Zároveň má prehľad o štruktúre fondu. Investor má možnosť si vybrať z veľkej ponuky fondov. Ak napríklad plánuje rozložiť prostriedky v pomere 80% akcie a 20% dlhopisy stačí aby kúpil jeden fond, ktorý sleduje akciový index a jeden, ktorý sleduje dlhopisový index v patričnom pomere.
Pri investíciách do podielových fondov investor často nepozná investičnú stratégiu. Správy o investíciách sú zverejňované s časovým oneskorením napr. štvrťročne. Investor teda nemá prehľad o tom aké cenné papiere sú držané v portfóliu. No pri ETF je investičná stratégia pevne daná na začiatku a v budúcnosti sa nemení. Ak napr. investor vlastní indexový ETF spoľahlivo vie podľa daného indexu zistiť aké cenné papiere vlastní daný fond.
ETF sú väčšinou pasívne riadené fondy. To znamená, že nepotrebuje platiť drahých portfólio manažérov ani ďalšiu administratívu. Preto sú poplatky výrazne nižšie. Podielové fondy navyše často mávajú zložitú a neprehľadnú štruktúru poplatkov. Najvýznamnejší poplatok pri ETF je poplatok maklérovi, preto je dôležité venovať pozornosť výberu makléra.
Podielový fond je väčšinou riadený portfólio manažérmi, ktorý sa snažia dosiahnuť vyššiu výkonnosť svojich portfólií ako je stanovený benchmark napr. index S&P 500. Podľa webového portálu smartmoney.com až 90% týchto manažérov zlyháva a ich výkonnosť je nižšia. Okrem toho, že investor prichádza o peniaze neschopnosťou týchto ľudí musí ich aj platiť. Pri ETF je situácie iná. Fond naviazaný na index dosahuje rovnakú výnosnosť ako index na ktorý je naviazaný. Navyše na pasívne riadenie netreba drahých "zázračných" manažérov.
Pri podielových fondoch sa cena podielového listu počíta najčastejšie jeden krát do dňa. Okrem toho, že investor nepozná aktuálnu hodnotu svojej investície, je obmedzený aj v likvidite. Pri niektorých fondoch trvá niekoľko dní, kým sa investor dostane k peniazom po predaji. A tu sa nachádza silná stránka ETF. Keďže sa s ETF obchoduje na burze k oceneniu dochádza takmer nepretržite. Investor teda môže promptne zareagovať na zmenu situácie na trhu. Pri predaji môže peniaze takmer okamžite použiť na ďalšiu investíciu. Nevýhodou je, ak investor súrne potrebuje peniaze. Prevod peňazí od brokera na účet investora môže trvať viac pracovných dní. Ak investor má účet v banke, kde nakúpil podielové listy, tak sa k peniazom dostane skôr.
Investor kúpou jedného ETF môže získať široko diverzifikované portfólio, pričom sa nemusí trápiť výberom jednotlivých cenných papierov.
Cena ETF zväčša neodráža presne cenu podkladového aktíva. Napríklad jeden z najznámejších ETF fondov SPY prezývaný spider (špión), ktorého podkladovým aktívom je S&P 500 sa obchoduje za 1/10 hodnoty indexu. Keď je napr. hodnota indexu S&P 500 900 bodov, tak fond SPY sa predáva za $90. Táto cena je dostupná pre všetkých investorov.
Autor: Ing. Peter Sedláček | kaminvestovat.sk
Britská libra | 0.8369 | 7.07 % |