Investori v tomto období s pretrvávajúcou nízkou návratnosťou investícií potrebujú starostlivo prehľadať finančné trhy, aby našli na dlhopisov atraktívne výnosy. Stále častejšie potom ukladajú svoje peniaze do firemných dlhopisov, ktoré sú osviežujúcou alternatívou.
Mnoho investorov naďalej vylučuje zo svojich portfólií dlhopisy krajín južnej Európy. Navyše, zabehnuté nakupovanie štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov s vysokým ratingom, ktoré sú považované za bezpečný prístav, stláča ich výnosy na extrémne nízke úrovne.
Mnoho aktivít na trhu dlhopisov je v súčasnosti vo forme núteného nákupu zo strany bánk a penzijných fondov v dôsledku prísnejších pravidiel a predpisov. To tiež ovplyvňuje voľbu súkromných investorov, pretože výnosy z tradičných štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov ani len nevykryjú infláciu. Avšak toto meniace sa trhové prostredie tiež vytvára nové možnosti, napríklad v podobe korporátnych dlhopisov.
Keďže veľké korporácie čoraz viac hľadajú zdroje pre svoje financovanie priamo na trhoch namiesto využívania bankových služieb, trh s korporátnymi dlhopismi rýchlo rastie. (Banky majú plné ruky práce čistením svojich bilancií, takže tento tradičný typ financovania je tak či tak prakticky nepriechodný). Na strane nákupu sa stali tieto druhy dlhopisov populárne medzi inštitucionálnymi investormi, ale aj medzi súkromnými investormi. Dôvody sú nasledovné:
Podnikové dlhopisy sú vnímané ako mix medzi akciami a tradičnými dlhopismi: Ich kúpou podliehate riziku podobnému tradičným burzovým investíciám, v kombinácii s cashflowom, zabezpečenému fixným kupónom na dlhopise. Táto "kombinácia" typov aktív je medzi investormi stále viac obľúbená, pretože odstraňuje v ich portfóliách určitú neistotu.
S prakticky stagnujúcou burzou a takmer nulovou návratnosťou na dlhopisoch s vyššími výnosmi, by mohli byť korporátne dlhopisy atraktívne investičné príležitosti, keďže investori sú odmenení za znášanie "firemného rizika". V časoch neistoty a stagnujúcich trhov sú firemné dlhopisy osviežujúcou alternatívou, keďže investori radšej kúpia a držia, ako kúpia a dúfajú.
Odkedy začala finančná kríza, korporácie vo všeobecne pracovali na posilnení svojich bilancií, takže aj napriek finančnej neistote, nedošlo k nárastu krachov firiem. Vzhľadom k dlhovej kríze a reguláciám vo finančnom systéme, rizikové prémie na podnikových dlhopisoch sa zvýšili, čím sa z nich stala dobrá investičná príležitosť pre súkromných investorov. Ako pri iných aktívach, aj tu je dôležité správne načasovanie.
Autor: Karol Piovarcsy | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7268 | 19.30 % |