Ako fungujú dlhopisy

dlhopisy-titul1

Čo je dlhopis

Sú to dlhové cenné papiere, ktoré väčšinou majú kupón, ktorý vypláca emitent dlhopisu jeho držiteľovi. V podstate sa dá povedať, že dlhopis je istou formou úveru, ten kto vydáva dlhopis - emitent si požičiava peniaze (Face Value dlhopisu) od investora za určitý úrok - kupón na dobu do dátumu splatnosti - Maturity.

Typy dlhopisov

Dlhopisy môžeme rozdeliť hlavne na štátne a korporátne. Dajú sa obchodovať na burze ale väčšinou sa obchodujú ako futures, CFD alebo ETF. Momentálne nás budú viacej zaujímať štátne dlhopisy. Tie bývajú rôznej doby splatnosti, štandartne 2,3,5,10,20,30 rokov, záleží aj podľa krajiny. Dlhové cenné papiere s kratšou dobou splatnosti zvyknú byť vo forme Zero Coupon Bond a nemajú kupón. Avšak predávajú sa za nižšiu cenu ako je ich Face Value v zľave (on discount) a rozdiel je zisk, ktorý sa dá samozrejme prepočítať aj koľko to vychádza p.a.. Jedny z najrozšírenejších dlhopisov sú napríklad americké US 10Y T-Notes alebo nemecké 10 ročné Bundy. Okrem toho, že sú veľmi často obchodované tak napríklad výnos na 10Y T-Notes je dôležitým benchmarkom, ktorý je dobre sledovať aj ked obchodujete akcie.

Dlhopisový trh

Oproti akciovému trhu je oveľa väčší a veľa na ňom investujú veľkí dlhodobí investori ako napríklad banky, fondy, poisťovne alebo zaisťovne. Posledné roky sa dlhopisový trh vyznačuje aj zásahmi centrálnych bánk rôznymi programami na nákup štátneho dlhu v dlhopisoch. Efekt bol a stále je badateľný napríklad v európe, kde sa už obchodovali dlhopisy pri záporných výnosoch. Naopak americký FED už dlhšiu dobu zvyšuje úrokové sadzby z miním a postupne v rámci programu QT (quantitative tightening) odpredáva dlhopisy kúpené počas QE (quantitative easing) a tým prispieva k zdravšiemu trhu s dlhopismi.

dlhopisy

Obchodovanie s dlhopismi

Ako fungujú dlhopisy ? Keď pozeráte na webe dlhopisy, väčšinou ako prvý údaj vidíte výnos ale keď otvoríte platformu tak uvidíte cenu dlhopisu za ktorú sa momentálne obchoduje. Medzi výnosom a cenou dlhopisu je trocha zložitejší prepočet lebo každý dlhopis bol emitovaný inokedy a tým pádom ma aj rozdielnu dobu splatnosti. To všetko sa zarátava do výpočtu výnosu aby v prípade, že kúpite na burze 10Y T-Note pri výnose 2,8% a dlhopis končí za menej ako 10 rokov, tak Váš celkový zisk bude 2,8% p.a. mínus poplatky a dane.

Či výnos na dlhopisoch z strednodobého a dlhodobého hľadiska rastie alebo klesá z veľkej miery závisí od základných úrokových sadzieb, ich zvyšovanie predpovedá pokles ceny dlhopisov na trhu a zároveň zvýšenie ich výnosu. V období medvedieho trhu na akciách sa môžeme stretnúť s nárastom ceny štátnych dlhopisov s vysokým ratingom ako sú napríklad 10Y T-Notes.

Investori pritom nekupujú dlhopisy s takou vášňou ako akcie ale považujú to za veľmi bezpečnú investíciu v ťažkých časoch, tzv. safe haven. Narozdiel od zlata, ktoré býva často označované za bezpečnú investíciu dlhopisy ponúkajú aj kupónový výnos, takže aj keby ste ich držali na obchodnom účte dlhšie ako bol Váš pôvodný zámer tak stále budete poberať kupónový úrok.

Výnosová krivka

Výnosová krivka znázorňuje výnosy na dlhopisoch s rôznou dobou splatnosti a niektorí dlhopisoví obchodníci budujú svoje stratégie práve okolo tejto krivky. Napríklad môžu dlhopisy na jednom konci krivky nakupovať a na druhom predávať alebo akokoľvek špekulovať na zmenu krivky.

vynosova krivka dluhopisy

Pri všeobecnom predpoklade, že akciový dosiahol vrchol a bude nasledovať medvedí trend, nastáva situácia, kde vo všeobecnosti rastie záujem o dlhopisy na úkor akciového trhu a hlavne o tie so strednou a dlhšou dobou splatnosti, lebo nikto nevie dopredu určiť ako dlho bude trvať následná recesia.

Zvýšený dopyt po týchto dlhopisoch vyženie ich cenu nahor a naopak výnos klesá. Môže to spôsobiť aj nižší záujem o krátkodobejšie dlhové cenné papiere a tým pádom pokles ich ceny. V takom prípade môže nastať to, že sa výnosová krivka vyrovná alebo dokonca otočí. V obrázku je graf z konca roku 2018. Je tam doplnená červená čiara ako by mohla vyzerať invertovaná výnosová krivka.

Záver

Obchodovanie s dlhopismi môže na prvý pohľad vyzerať ako veľmi jednoduché ale v skutočnosti je oveľa zložitejšie. Je to veľmi starý trh a množstvo obchodníkov počas svojej kariéry zažilo obdobia s výnosmi aj cez 15% a rovnako aj časy extrémne nízkych úrokov ako zažívame teraz. Každopádne uvidíme, čím nás prekvapia centrálne banky v nasledujúcich ekonomických cykloch a aký to bude mať vplyv na dlhopisové trhy.

Autor: PR článok - www.admiralmarkets.cz

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Dlhopisy - investície, ktoré nikdy nestratia na kráse
Obchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov. To aj napriek tomu, že dlhopisy dnes tak trochu strácajú
Býčí trend dluhopisů končí, vyplatí se ještě?
Alokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se stabilním příjmem představuje základní pilíř moderního investová
Prečo sú korporátne dlhopisy tak obľúbené
Investori v tomto období s pretrvávajúcou nízkou návratnosťou investícií potrebujú starostlivo prehľadať finančné trhy, aby našli na dlhopisov atraktívne výnosy. Stále častejšie potom ukladajú sv
Investičné stratégie II.
Neoslovili Vás základné stratégie? Pre pokročilejších investorov prinášame sériu ďalších stratégií. Predstavíme Vám rebrikovú stratégiu, stratégiu vzpieračskej činky a stratégiu terč.
Investičné stratégie I.
Dlhopisy sú často považované za nudnú investíciu. No nie vždy je to tak. Presvedčí vás o tom nasledovný článok. Predstavíme Vám základné investičné stratégie.

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8837 2.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-vybrat-podielovy-fondAk ste sa rozhodli pre investovanie do podielových fondov, pravdepodobne sa trápite otázkou, ktorý fond si vybrať. V dnešnej dobe je na...
sedem-vyhod-cfd-obchodovaniaOn-line obchodovanie CFD je všestranná metóda obchodovania ako pre býčie, tak pre medvedie trhy, umožňuje zaistenie vašich aktuálnych ...
co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...