Prvú skupinu pomerových ukazovateľov tvoria ukazovatele likvidity, ktoré vypovedajú o platobnej schopnosti spoločnosti. Informujú nás o schopnosti spoločnosti hradiť krátkodobé záväzky pomocou likvidných prostriedkov. Jednotlivé ukazovatele sa líšia tým, čo považujeme za likvidné prostriedky. V krátkodobých aktívach existujú položky s rôznou dobou speňažiteľnosti. Dôležité je si tiež uvedomiť, že istá časť týchto položiek musí byť zachovaná, aby spoločnosť mohla pokračovať vo výrobe.
Pri likvidite 1. stupňa sa za prostriedky použiteľné na úhradu krátkodobých záväzkov považuje len hotovosť a krátkodobé cenné papiere (KCP), ktoré sú veľmi ľahko speňažiteľné. Pri tomto stupni likvidity nie je potrebné, aby krátkodobé záväzky boli plne kryté, pretože ich splatnosť bude nastávať postupne počas roka.
Likvidita 2. stupňa zahŕňa okrem hotovosti a KCP aj krátkodobé pohľadávky . Hodnota tohto ukazovateľa by sa mala pohybovať blízko hodnoty 1.
Likvidita 3. stupňa alebo tiež bežná likvidita uvažuje s možnosťou použitia všetkých krátkodobých aktív na úhradu svojich krátkodobých záväzkov. Speňažiť všetky krátkodobé aktíva však väčšinou nie je možné, ak chce spoločnosť pokračovať v transformačnom procese. Potrebuje zachovať istú minimálnu výšku zásob a pohľadávok. Preto hodnota tohto ukazovateľa by sa mala pohybovať v intervale 1,5 až 2,5. Každý investor by mal spozornieť, ak hodnota tohto ukazovateľa poklesne pod hodnotu 1. V takom prípade spoločnosť financuje časť dlhodobých aktív krátkodobými záväzkami a to je porušenie zlatého bilančného pravidla.
Acid-test ratio je vhodný na analýzu spoločností, ktoré nemôžu zásoby použiť na úhradu krátkodobých záväzkov, či už z dôvodu problematickej premeny na peňažnú hodnotu alebo kvôli zachovaniu kontinuity výroby. Tento ukazovateľ je trochu menej prísny ako Likvidita 2.stupňa,preto by sa jeho hodnota mala pohybovať mierne nad 1.
Autor: Ing. Peter Sedláček | www.quantastock.com
Britská libra | 0.8369 | 7.07 % |