Sedem výhod CFD obchodovania

Výhody CFDBroker: Saxo BankOn-line obchodovanie CFD je všestranná metóda obchodovania ako pre býčie, tak pre medvedie trhy, umožňuje zaistenie vašich aktuálnych akciových investícií a dokonca vie zarábať na klesajúcom trhu. CFD je možné predávať na krátko čiže shortovať, takže keď čakáte, že nejaká akcia alebo akciový index klesne, môžete ho vlastne "predať" a zarobiť v prípade, že trh pôjde smerom, ktorý čakáte.

Obchodovanie CFD má niekoľko výhod:

  1. Možnosť byť na trhu bez toho, aby ste museli držať podkladové aktívum, tzn. bez nutnosti kupovať akcie. Namiesto toho platíte poplatok za vstup do kontraktu a pokiaľ ho držíte cez noc, tak platíte úrok zo zostávajúcej hodnoty podkladového aktíva. Úrok nabieha, kým kontrakt nezastavíte.

  1. V porovnaní s klasickým nákupom akcií ponúka CFD možnosti vyššieho zisku pri nižšej investícii. Na druhej strane sa rovnako ako zisky násobia aj straty. Stratu však môžete rýchlo obmedziť (ukončením kontraktu) alebo môžete tiež navyšovať zisky (necháte kontrakt bežať).

  1. Vzhľadom na to, že CFD sa obchodujú na maržu, potrebujete len zlomok celkového kapitálu potrebného pre otvorenie pozície.

  1. CFD je možné použiť ako pri očakávanom náraste ceny, tak pri jej poklese. Nákup CFD za predpokladu rastu ceny aktíva sa označuje ako "dlhá pozícia". Naopak nákup CFD za predpokladu poklesu ceny aktíva znamená "krátku pozíciu". Uzatváranie krátkych pozícií dáva možnosť špekulovať na pokles cien (pozri príklad nižšie).

  1. Pri uzavretí dlhej pozície obdržíte dividendu rovnako, ako keby ste držali skutočné akcie. Ak ste v krátkej pozícii, je výsledok opačný - vy vyplácate výšku dividendy.

  1. Pozíciu môžete držať, ako dlho chcete.

  1. On-line obchodovanie CFD vám umožní využiť pákový afekt až 20-násobne. To sa tiež označuje ako obchodovanie na maržu.

PRÍKLAD: DLHÁ POZÍCIA
Investor si pre ukážku želá otvoriť long pozíciu (kúpiť) za £ 10 000 v akciách Anglo-American. Súčasná cena je £ 10 za kus. Investor verí, že akcie Anglo-American porastú.
Saxo Bank ponúka Anglo-American s maržou 5% *, takže investorovi stačí na otvorenie pozície prostredníctvom CFD investovať £ 500 (£ 10 000 x 5%).

** Financovanie cez noc závislé na sadzbe LIBOR, jeho výška sa preto môže meniť ** Výška marže sa môže meniť

OTVORENIE OBCHODU
CFD                                                                Štandardné akcie
Počiatočný výdavok                 £ 500                          £ 10,000
Celková hodnota akcií              £ 10,000                     £ 10,000
Počet akcií                               1,000                           1,000
Poplatok (0,5%)                       £ 50                             £ 50

Po 10-tich dňoch investície vzrastie cena akcií Anglo-American na £ 11. Investor sa rozhodne pozíciu zatvoriť a realizovať zisk £ 1 na akciu.
 

ZATVORENIE OBCHODU (ZISK)
CFD                                                                                                    Štandardné akcie
Finančné náklady cez noc **   £ 20.55                                                            0
Poplatok                                   £ 55                                                                  £ 55
Celkové náklady                       £ 125.55 (£ 50 + £ 20.55 + £ 55)                     £ 155.00
Hodnota akcie pri zavretí          £ 11,000                                                           £ 11,000
Celkový zisk                             £ 874.45 (£ 1,000 - £ 125.55)                           £ 845.00
Výnos v% vzhľadom

k počiatočným výdavkomi        174.89%                                                         8.45%

Nastane ale opačná situácia, akcie Anglo-American klesnú na £ 9 - investor sa rozhodne pozíciu uzavrieť a realizovať stratu. Na pozíciu však bol umiestnený stop-loss na cene £ 9,50, aby prípadne zamedzil strate.
 

ZATVORENIE OBCHODU (STRATA)
CFD                                                                                                    Štandardné akcie
Finančné náklady cez noc **   £ 20.55                                                              0
Poplatok                                   £ 50                                                                   £ 50
Celkové náklady                       £ 120.55 (£ 50 + £ 20.55 + £ 55)                      £ 150.00
Hodnota akcie pri zavretí         £ 9,500                                                               £ 9,500
Celková strata                          £ 620.55 (£ 500 + £ 120.55)                              £ 650.00

Viac o obchodovaní CFD,  a o tom ako efektívnejšie obchodovať akcie sa dozviete v praktickom manuáli Saxo Bank NAUČTE SA OBCHODOVAŤ AKCIE OD PROFESIONÁLOV.

OBJEDNAŤ 

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Profesionáli majú na to páky!
Pákové obchodovanie sa v posledných rokoch medzi profesionálnymi investormi stalo veľmi populárne a to predovšetkým z dôvodu, že akciám na BCPP sa nie vždy darilo podľa očakávania a slovenskí a
HEDGING – chráňte svoje investície
Úspešní obchodníci si uvedomujú, že ochrana financií, ktorými disponujú je minimálne tak dôležitá, ako výnos peňazí z ich obchodovania. Vedia, že na získanie peňazí potrebujú vstupný kapitál a&
Sedem dôvodov pre obchodovanie CFD
Nájdete mnoho dôvodov, prečo chcete naďalej držať akcie, ktoré by ste inak predali. Tým najjednoduchším je to, že v dlhodobom výhľade ste optimisti, ale krátkodobý výhľad je negatívny. Alebo ste od
Akciové obchodovanie a CFD inštrumenty
Globálne finančné trhy nikdy neboli tak prístupné individuálnym investorom ako dnes. Vedľa akciových trhov možno pre investície využívať CFD inštrumenty, ktoré prinášajú pákový efekt a úplnú flexibi

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7267 19.55 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-podielovy-fondPodielový fond asi najvýstižnejšie charakterizuje príslovie „Virtus Unita Fortior“ (v jednote je sila). Zakladá ho správcovská spoločnosť, ...
investicne-strategie-2Neoslovili Vás základné stratégie? Pre pokročilejších investorov prinášame sériu ďalších stratégií. Predstavíme Vám rebrikovú stratégiu,...
urokovy-diferencialPri obchodovaní na forexovom trhu prichádza k nákupom a predajom jednej meny za inú, pričom každej z týchto mien prislúcha zväčša iná úroková...